Jedna účast, dvacet absencí. I taková byla docházka zastupitelů Pardubického kraje

Jedna účast, dvacet absencí. I taková byla docházka zastupitelů Pardubického kraje

Ve volebním období 2012-2016 se uskutečnilo celkem 22 jednání Zastupitelstva Pardubického kraje. Z podkladů krajského úřadu jsme zjistili (ne)účast jednotlivých zastupitelů a zastupitelek na jednáních. V datech není zahrnuto poslední jednání zastupitelstva z 22. září.
Bezkonkurenční byl v absenci Jan Tichý zvolený za ČSSD. Ten přišel pouze na první jednání, z druhého se omluvil a z dalších jednání se už ani neomlouval. Prostě nepřišel. Už ani jednou. V letošních volbách už pan Tichý nekandiduje.
Pomyslné a nelichotivé druhé místo v absenci na jednáních obsadila bývalá primátorka Pardubic a zastupitelka Koalice pro Pardubický kraj Štěpánka Fraňková. Ta nepřišla na šest jednání, což činí 28,5 % ze všech konaných zastupitelstev. O třetí místo se dělí hned tři zastupitelé, kteří nepřišli na pět jednání. Jsou mezi nimi krajská radní Jana Pernicová (ČSSD), senátor Petr Šilar (Koalice pro Pardubický kraj) a českotřebovský starosta Jaroslav Zedník (TOP 09). Kromě paní Pernicové všichni zmínění kandidují i letos.
Na čtyřech jednáních pak chyběli další tři zastupitelé, kteří by svůj mandát letos rádi obhájili – Martin Macháček (ČSSD), Petr Tupec (ODS) a Zdeněk Štengl (SPO). Petr Tupec a Zdeněk Štengl tentokrát kandidují za Osobnosti Pardubického kraje.
Celkově zaznamenali největší absenci zastupitelé a zastupitelky z ČSSD, jejichž průměr v absenci byl 20 %. Shodnou míru absence – 12,5 % měli zastupitelé ODS, TOP 09 a SPO. Nejméně chyběli komunisté – pouze v 6,9 % případů.
Krajské zastupitelstvo se vyznačuje tím, že zpravidla trvá relativně krátkou dobu a velmi málo se na něm diskutuje. Vůbec nejméně na zastupitelstvu kraje v uplynulém období hovořili Erika Kohoutová (KSČM), Martin Macháček (ČSSD), Vladimír Severin (KSČM), Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj) a Zdeněk Štengl (SPO).

Zdroj dat a foto: Krajský úřad Pardubického kraje

0