Nejtransparentnější volební kampaň vede koalice „Pro otevřený kraj – Piráti, Zelení, Změna“

Nejtransparentnější volební kampaň vede koalice „Pro otevřený kraj – Piráti, Zelení, Změna“

Koalice „Pro otevřený kraj – Piráti, Zelení, Změna“ má dle hodnocení Transparency International nejtransparentnější kampaň nejen v Pardubickém kraji, ale v celé České republice. O celostátní první místo se dělí s koalicí Strany zelených a Pirátů v Ústeckém kraji.

V rámci projektu Transparentní volby hodnotila Transparency International dohledatelnost a transparentnost celkem osmi kritérií – náklady na kampaň, transparentní účet, financování kampaně, dary a další zdroje financování, transparentnost výdajů, přehlednost volebních akcí, složení volebního týmu a zapojení dobrovolníků a komunikační kanály. Ve všech těchto oblastech byla koalice „Pro otevřený kraj“ hodnocena bez výhrad a dosáhla tak jako jedna ze dvou stran v České republice nejlepší možné známky 1,0.

„Na našich stránkách najdete přehledně uvedené financování volební kampaně i plánované výdaje. V reálném čase je pak možné sledovat veškeré výdaje na transparentním účtu. Na webu máme zveřejněný i odkaz, pod kterým najdete veškeré došlé faktury,“ popisuje některá transparentní opatření volební manažer Matěj Brýdl. Důvody vedení volební kampaně transparentní formou vysvětluje lídr koalice Jakub Kutílek: „Příjmy i výdaje kampaně si samozřejmě evidujeme pro potřeby organizace kampaně. Nevidíme důvod, proč bychom tyto informace neměli sdílet s veřejností. Považuji to za normální.“

Otevřenost a transparentnost jsou základními tématy koalice „Pro otevřený kraj“. Otevřenost v krajské politice zaručí, že politici nebudou žít ve skleněném zámku a nebudou rozhodovat od úřednického stolu o věcech, o kterých nemají dostatek informací. Konkrétní opatření, které chce koalice prosadit, popisuje její kandidát Ondřej Češík: „Chceme kraj, který bude zveřejňovat všechny informace, u kterých to zákon a technické prostředky umožňují. Ať už se jedná o podklady k jednání zastupitelstva a rady, záznamy z jednání, smlouvy, rozpočty a rozpočtové výhledy kraje i zřizovaných organizací.“

Podprůměrného hodnocení transparentnosti volební kampaně dosáhla KSČM, ČSSD, Koalice pro Pardubický kraj, ODS a ANO. Absolutně nejhorší výsledek pak zaznamenala koalice Osobnosti Pardubického kraje.

0