Pardubičtí Mladí zelení protestovali piknikem proti plánované silniční propojce přes Červeňák

Pardubičtí Mladí zelení protestovali piknikem proti plánované silniční propojce přes Červeňák

V sobotu odpoledne proběhla první akce organizovaná nově vzniknuvší místní organizací Mladých zelených. Ti připravili piknik s názvem Most patří lidem, ne autům!. Akcí chtěli upozornit na neblahé možné důsledky silniční propojky přes most Červeňák.

Happening Most patří lidem, ne autům! na dnes nepoužívaném mostě měl upozornit na nejistý osud železničního mostu, kdy stávající vedení města z něj chce udělat silniční propojku. Organizátoři akce se kloní k šetrnějšímu řešení, které zachová malebnou přírodu kolem mostu. Chtějí například zavedení cyklotrasy, kdy budou moci Červeňák a jeho okolí více využít cyklisté a chodci.

To jak ho budou moci lidé využít, se snažili ukázat právě tímto piknikem. Most byl již od brzkých odpoledních hodin velmi slušně zaplněn. Kromě Mladých a „starých“ Zelených na most dorazila celý řada lidí z Pardubic, kolemjdoucí chodci i bezdomovci pod mostem bydlící. Akci přijeli podpořit pražští Mladí zelení a mladý aktivista Jakub Čech.

Lidi co na most dorazili, přivítal mluvčí pardubických Mladých zelených Vojta Weisbauer a hned zahájil sérii autorských čtení. Postupně své básně přečetli Vilém Kubáč, Bára Čopáková, Matěj Karas a Jana Pacolová. Po pauze zahrála kapela Zaměstnanci moštárny, která kombinuje hudbu a poesii. Kromě básní frontmana Viléma Kubáče zazněly na Červeňáku texty Krchovského, Sovy či Písně písní.

Po umělecké produkci následovala volná zábava. Účastníci pikniku až do setmění jedli, pili, koupali se v Chrudimce a společně konverzovali. Pohodová atmosféra trvala na mostě až do setmění.

Vilém Kubáč

 

0